Co to jest bitcoin oraz gdzie możemy spotkać bitcoin?

0

Bitcoin to jest kryptowaluta, która funkcjonuje w sieci komputerów jej użytkowników (peer to-peer) i jest oparta o dostępne technologie szyfrujące. Inaczej mówiąc, bitcoin to wirtualna waluta posiadająca własny system płatności, która nie jest jednak kontrolowana centralnie, a przez jej użytkowników.

Co to jest Bitcoin? Pomysł powstał w 2009 roku z inicjatywy Satoshi Nakamoto (pseudonim, pod którym kryje się grupa informatyków lub jeden człowiek, który po około roku od uruchomienia systemu najprawdopodobniej opuścił projekt bez podawania informacji o sobie). Jego wartość wynosiła na początku kilka centów, rok później już kilka dolarów, dwa lata później kilkanaście. W tej chwili wartość jednego bitcoina wynosi 6485 dolarów amerykańskich (dane z dwudziestego sierpnia 2018 roku).

Bitcoin dla przeciętnego użytkownika

Jednak czym jest Bitcoin dla nas? To po prostu sposób na bezproblemowe i bardzo szybkie przesyłanie pieniędzy. Przykładem konkurencyjności Bitcoin wobec tradycyjnych banków może być na przykład możliwość zrealizowania natychmiastowego przelewu dowolnej sumy z jednego końca świata na drugi. Prócz tego, stanowi on dobrą lokatę dla naszych pieniędzy ze względu na swoją wysoką i wciąż rosnącą wartość.

bitcoin

Jak korzystać z Bitcoin?

Kiedy wiemy już, co to jest Bitcoin, nasuwa nam się pytanie – jak zacząć korzystać z możliwości, jakie on daje? Najprostszym i najszybszym sposobem jest oczywiście zakup. Można też jednak zdobyć bitcoiny w inny sposób – udostępniając moc obliczeniową swojego urządzenia na potrzeby transakcji dokonywanych przez innych użytkowników w systemie. Nazywamy to tak zwanym “kopaniem” (albo inaczej “wydobywaniem”) bitcoinów. Wszelkie transakcje dokonywane są publicznie i przechowywane w rozproszonej bazie danych – ten system pozwala na całkowicie anonimowe przechowywanie własności i wykonywanie na niej transferów.

Gwarancją bezpieczeństwa dla użytkowników jest w pełni otwarty i dostępny dla każdego kod źródłowy, na którym działa system. Z racji że w sieci peer-to-peer każdy użytkownik jest równy, nikt nie może zablokować komuś innemu jego środków, jak na przykład może mieć to miejsce w banku. Środki dostępne są jedynie dla osoby, która posiada swój prywatny klucz – tak więc nikt inny nie jest w stanie dokonywać transakcji. Ilość naszej waluty jest ograniczona, co wiąże się z brakiem możliwości tak zwanego “drukowania pieniędzy”, jak dzieje się to w instytucjach finansowych, a co za tym idzie – powodowania inflacji i spadku wartości waluty.

Obecnie coraz więcej ludzi dowiaduje się, co to jest Bitcoin i zaczyna używać tej metody płatności, a nawet postanawia spróbować na tym zarobić. Warto więc wiedzieć, czym jest Bitcoin i jak możemy wykorzystać związane z nim możliwości.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź