Co to jest hydrożel ogrodniczy. Działanie hydrożelu ogrodniczego.

0

Hydrożel ogrodniczy to substancja której głównym składnikiem są polimery akrylowe. Może wiązać do 600 razy więcej wody. Hydrożel ogrodniczy idealnie sprawdza się podczas suszy zatrzymując wilgoć w glebie lub doniczkach i nawadniając rośliny.

Hydrożel ogrodniczy, zasada działania

Hydrożel ogrodniczy ma zwykle postać proszku. Po dodaniu wody bardzo szybko tworzy się „galareta”. Dobrym przykładem hydrożelu jest galaretka z żelatyny.
Hydrożel stosowany w ogrodnictwie składa się głównie z polimerów akrylowych. Stosuje się go jako dodatek do ziemi zarówno przy uprawach doniczkowych jak i ogrodniczych czy sadowniczych. Stosując hydrożel na działce, należy zwrócić uwagę aby składał się z polimerów biodegradowalnych.

Hydrożel ogrodniczy

Działanie hydrożelu ogrodniczego polega na wiązaniu i zatrzymywaniu wody która później przez kilka następnych dni jest systematycznie oddawana do systemu korzeniowego roślin. Następnie znów dostarczamy wodę podlewając lub z opadów i cały cykl się powtarza. Zaletą hydrożeli jest ich długi czas działania sięgający nawet 5 lat oraz duża objętość wiązanej wody. Ekonomicznie najlepiej sprawdzają się hydrożele o współczynniku zdolności wiązania wody około 500.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy

Dodajemy niewielką ilość hydrożelu do ziemi, mieszamy i wysadzamy rośliny. Ilość hydrożelu jaką dodajemy do ziemi zależy od jego zdolności wiązania wody oraz rodzaju roślin pod jakie będziemy wykorzystywać hydrożel. Tabela dawkowania hydrożelu wraz z odpowiednią miarką zwykle znajduje się w każdym opakowaniu.
Po zastosowaniu hydrożelu, za pierwszym razem musimy dosyć obficie podlewać rośliny przez 2-3 dni żeby dostarczyć odpowiedniej ilości wody która zostanie związana przez hydrożel. W następnych dniach woda ta będzie stopniowo uwalniana do systemu korzeniowego. W przypadku roślin doniczkowych, musimy również pamiętać aby nie dodawać za dużo ziemi równo z doniczką bo hydrożel powoduje efekt „puchnięcia” i może wypchnąć część ziemi z doniczki. Dlatego lepiej zostawić sobie więcej miejsca od góry.
Warto zwrócić uwagę aby nie przesadzić z ilością hydrożelu ogrodniczego dodawanego do ziemi pod korzenie. Jeżeli damy go zbyt dużo, ciężko będzie roślinom dobrze się ukorzenić.

Zalety hydrożelu ogrodniczego

Główną zaletą hydrożelu ogrodniczego jest zdolność zatrzymywania wody w glebie na kilka dni oraz dodatkowo zapobieganie wypłukiwaniu substancji odżywczych. Dzięki stałemu dostępowi do wilgoci rośliny szybciej rosną i są zdrowsze. Stosując hydrożel ogrodniczy, zapewniamy roślinom dostęp do wilgoci w trakcie suszy. Podobnie w przypadku roślin doniczkowych możemy spokojnie wyjechać na kilkudniowy urlop nie martwiąc się o podlewanie roślin.
Niestety, dosyć trudno o informację na opakowaniach czy dany hydrożel może być stosowany przy uprawach roślin jadalnych, np. truskawki czy pomidowy.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź