Co to jest dieta ketogeniczna?

0

Dieta ketogeniczna, inaczej dieta patogenna jest to dieta nieskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa. Polega na zastąpieniu tłuszczami węglowodanów. Stosuje się ją m.in. u chorych na lekooporną padaczkę u dzieci.

Co to jest dieta katogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta, gdzie w ciągu dnia spożywa się aż 50% węglowodanów i 35% tłuszczów, ostatnie 15% to białka. Może być tak, że podczas stosowania tej diety nawet 90% energii, która jest dostarczana do organizmu to tłuszcz, pozostały procent to węglowodany oraz białko.

Normalnym zjawiskiem jest to, że węglowodany stanowią główne źródło energii organizmu ludzkiego. Jeśli jednak jest ich zbyt mało to dochodzi do sytuacji, że organizm poszukuje jakiegoś innego rodzaju „paliwa”. Wówczas stają się nim tłuszcze, nawet nie tyle one, co ciała ketonowe – stąd nazwa diety. Osoby będące na diecie katogennej po kilku dniach mogą zauważyć już pewne zmiany. Zalicza się do nich tzw. stan euforyczny – człowiek czuje się lekko, ma dobry humor i świetne samopoczucie. Niestety taki stan mija po upływie około 3 miesięcy, wówczas pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości w postaci zaparć, senności, braku apetytu itp. Dlatego dieta patogenna budzi takie kontrowersje.

Dieta ketogeniczna – dla kogo?

Dieta ketogeniczna jest pomocna przy leczeniu lekoodpornej padaczki dla dzieci. Warto ją także stosować u osób z wrodzonymi błędami dotyczącymi metabolizmu. Niektórzy korzystają z niej także przy autyzmie, Parkinsonie, chorobie Alzheimera, zespole Retta, Draveta oraz innych rodzajów padaczek.

Co ciekawe eksperci wciąż nie potrafią jednoznacznie określić dlaczego dieta ketogeniczna jest tak pomocna przy padaczkach. Wiadomo jedna, że dzięki niej częstotliwość napadów jest znacznie mniejsza. Zauważono jedynie, że w moczu oraz krwi chorego stosującego tę dietę jest wysokie stężenie ciał ketonowych. Aczkolwiek ich działanie przeciwdrgawkowe nie jest aż tak silne. Dieta ketogeniczna, a dokładniej ciała ketonowe z pewnością mają działanie ochronne dla komórek nerwowych, co także może mieć wpływ na mniejszą ilość napadów.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź