Co to jest dereń? Jakie właściwości ma dereń jadalny?

0

Co to jest dereń? Dereń to jest roślina lecznicza, której lecznicze właściwości są znane od setek lat. Roślinę tę, a konkretnie dereń jadalny, z uwagi na swoje niezwykłe działanie, stosuje się od setek lat w leczeniu różnych dolegliwości.

Co to jest dereń?

Co to jest dereń i dlaczego jest tak zdrowy? Owoce derenia mają w sobie mnóstwo pierwiastków mineralnych, które są cenne dla zdrowia. Definicja derenia i jego właściwości zostały dzisiaj nieco zapomniane. Aczkolwiek roślina, jaką jest dereń jadalny, z pewnością znana jest osobom stawiającym na naturalne leczenie. Owoce derenia zawierają bardzo dużo pierwiastków mineralnych np. wapnia, żelaza, potasu, fosforu, miedzi, manganu, cynku oraz magnezu. Znajdziemy w nich również kwasy organiczne, beta-karoten, flawonoidy, garbniki, pektyny oraz cukry. Dereń jest również bogatym źródłem witaminy C, P i A.

Gdzie występuje i jak wygląda dereń?

Dereń rośnie w lasach oraz zaroślach. Swoim wyglądem przypomina krzew lub małe drzewko. Na przełomie lutego i marca pojawiają się na nim niewielkie białe kwiaty, które także można zbierać. Latem roślina owocuje. Pojawiają się na niej podłużne, czerwone owoce, które charakteryzują się cierpkim smakiem. Owoce mają niewiele miąższu i dużo pestek.

Kwiaty dereń

Właściwości i zastosowanie derenia.

Wiedząc już co to jest dereń i jak wygląda powinniśmy zapoznać się z jego działaniem. Dereń jadalny jest bardzo pomocny w leczeniu problemów z żołądkiem i nerkami. Po dereń często sięgają anemicy, gdyż roślina ta jest bogata we wspomniane wcześniej żelazo. Z drogocennych właściwości wielokrotnie korzystają również kobiety mające bardzo obfite miesiączki.

Dzięki dużej zawartości fitoncydów, kwasów organicznych i innych związków aktywnych dereń jadalny pomaga także w leczeniu problemów żołądkowych. Roślina ta ma bowiem działanie przeciwzapalne. Można po nią sięgać także podczas kolek żołądkowych i biegunek. Co ciekawe, dereń sprzyja także odchudzaniu. Wspomaga bowiem prawidłową przemianę materii. W przypadku choroby nerek również można korzystać z dobrodziejstwa rośliny. Ma ona bowiem silne działanie moczopędne. Dzięki temu wraz z moczem wydalana jest woda i sód,.

Dereń ma także zastosowanie w kuchni. Można go spożywać na surowo, robić konfitury, dżemy, soki czy syropy. Doskonale sprawdza się także jako składnik sosów do czerwonego mięsa. Dereń może się przydać do robienia naparów, nalewek (z owoców lub kwiatów). – niegdyś stosowano je na przeziębienie i wzmocnienie odporności.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź