Co to jest trądzik oraz jak walczyć z trądzikiem?

0

Trądzik to jest zmiana skórna, która objawia się krostami, pryszczami, a także wągrami. Trądzik najczęściej dotyczy nastolatków, w razie choroby, konieczna jest interwencja dermatologa.

Trądzik to jest zmora wielu osób, która coraz częściej dotyka również osoby dorosłe, a nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Co to jest trądzik? W pierwszej fazie pojawiają się tak zwane zaskórniki, które wyglądają jak białe bądź czarne punkty (często można spotkać się z nazwą wągier), a za ich powstanie odpowiadają gruczoły łojowe. Kolejną fazą trądziku są krosty, które są czerwonymi wypukłościami, to właśnie one wskazują na stan zapalny. Już ostatnim i oczywiście najgorszym stadium trądziku są intensywnie czerwone guzki, które wypełnione są ropą. Nieleczony trądzik jest przyczyną blizn, które są szpecącą pamiątką przypominającą o dokuczliwej chorobie.

Przyczyn trądziku jest kilka, do najpopularniejszych należy podłoże dziedziczne, dzięki któremu ojciec lub matka przekazują tendencję do wytwarzania większej ilości sebum przez gruczoły łojowe niż występuje to u większości ludzi. Trądzik to jest choroba powszechnie spotykana u nastolatków, a związane jest to ściśle z poziomem hormonów, których stan zmienia się w zastraszającym tempie w młodym organizmie.

co to jest tradzik

Jeśli przyczyną powstania trądziku jest wiek dojrzewania, problem powinien zniknąć do 20 roku życia. Dorośli, którzy zmagają się z trądzikiem często narażeni są na ogromne ilości stresu czy to w pracy czy też w życiu prywatnym. Jednakże przyczyn powstawania trądziku jest więcej. Chociażby przyjmowanie niektórych leków antydepresyjnych bądź hormonalnych może się objawiać trądzikiem, w tej sytuacji niezbędna jest ponowna wizyta u lekarza i zmiana sposobu leczenia.

Osoby cierpiące na trądzik muszą się zdecydować na wizytę u dermatologa. Leczenie jest metodą prób i błędów, które czasem trwa kilka miesięcy, a nawet lat. Jeśli chcemy poznać odpowiedź na pytanie co to jest trądzik, musimy wiedzieć, że leczenie trądziku to walka zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Dermatolog przepisze specjalne kremy oraz maści, a także rozpocznie leczenie środkami farmakologicznymi. Dla osób z bardzo zaawansowanym trądzikiem przygotowane są specjalne zabiegi z użyciem kwasów oraz laserów, jednakże są one dosyć kosztowne. Przy walce z trądzikiem należy odstawić niektóre produkty spożywcze, wśród których znajdziemy czekoladę, kawę oraz ostre przyprawy.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź