Co to jest smartwatch? Funkcje smartwatcha

0

Smartwatch to jest inteligentny zegarek, czyli elektroniczne urządzenie mobilne wyglądające jak zwykły zegarek na rękę, jednak mające dotykowy ekran. Smartwatch posiada funkcje zarówno zwykłego zegarka elektronicznego, jak i smartfona.

Co to jest zegarek smartwatch? Smartwatch to jest elektroniczny zegarek na nadgarstek z dotykowym ekranem, współpracujący ze smartfonem. Jeśli jest z nim kompatybilny, to na ekranie smartwatcha pojawiają się powiadomienia o przychodzących połączeniach, wiadomościach tekstowych czy mailach (na które można też za pomocą tego urządzenia odpowiadać). Co więcej, smartwatch to także mały monitor aktywności fizycznej.

Jak działa smartwatch?

Zegarek smartwatch działa na zasadzie kompatybilności ze smartfonem, dlatego przed jego zakupem warto się upewnić, czy dany model zegarka będzie mógł bez przeszkód „współpracować” z naszym telefonem. Oczywiście na rynku można znaleźć modele inteligentnych zegarków, które są kompatybilne z wieloma modelami smartfonów, jednak bywają też takie, które można połączyć tylko z kilkoma telefonami. Można zakupić smartwatch zgodny z oprogramowaniem: iOS, Android, a także Windows Phone.

Smartwatch łączy się z telefonem za pomocą sieci Bluetooth, zatem bezprzewodowo. Inteligentne zegarki oferują sporo ciekawych funkcji, dzięki którym smartwatch w wielu sytuacjach jest w stanie zastąpić smartfona albo przyczynić się do ograniczenia jego użytkowania.

Nowoczesny zegarek smartwatch

Jakie funkcje ma smartwatch?

Smartwatch ma funkcje zależne od konkretnego modelu:

1) większość inteligentnych zegarków posiada dotykowy ekran, jednak warto wiedzieć, że istnieją również takie obsługiwane za pomocą przycisków;

2) jak wspomniano wyżej, smartwatch można „połączyć” ze smartfonem, dzięki czemu na ekranie inteligentnego zegarka mogą wyświetlać się powiadomienia z telefonu, czyli wiadomości sms, maile czy powiadomienia z mediów społecznościowych, na które można odpowiadać. Co więcej, niektóre modele premium inteligentnych zegarków pozwalają na przeprowadzenie zwykłej rozmowy telefonicznej (dzięki wbudowanym głośnikom, mikrofonom i wejściem na kartę SIM);

3) wiele modeli smartwatchy umożliwia sterowanie niektórymi aplikacjami zainstalowanymi na smartfonie, np. aparatem czy odtwarzaczem muzyki;

4) na smartwatchu można z powodzeniem przeglądać Internet czy portale społecznościowe, ponieważ łączy się on z siecią;

Smartwatch zegarek

5) inteligentne zegarki oferuję też różne gry i aplikacje rozrywkowe;

6) smartwatch ma wiele funkcji sportowych – przypomina nawet smartband, czyli opaskę sportową. Jest w stanie zmierzyć pokonany dystans, dzienną liczbę wykonanych kroków czy pięter, pokazuje też spalone kalorie, tętno, a nawet przebiegnięte okrążenia. To jednak nie wszystko: smartwatch umożliwia też analizę pulsu oraz monitorowanie aktywności podczas snu. Zatem za pomocą smartwatcha można cały czas monitorować pracę swojego ciała;

7) niektóre modele smartwatchy posiadają moduły NFC, które umożliwiają płatności zbliżeniowe.

Zatem w skrócie: jakie funkcje ma zegarek smartwatch? Otóż funkcje smartwatcha można podzielić na trzy grupy: funkcje telefoniczne (odczytywanie powiadomień i odpowiadanie na nie, rozmowy telefoniczne), funkcje sportowe/fitness (mierzenie kroków, pulsu, pokazywanie spalonych kalorii), a także funkcje rozrywkowe (możliwość grania w gry, odtwarzania filmów z YouTube itp.).

Czy smartwatch działa bez telefonu?

Smartwatch działa bez telefonu, jednak wówczas jego funkcjonalność się obniża. Oczywiście, to od konkretnego urządzenia zależy, jakie funkcje smartwatcha będą dostępne w przypadku braku połączenia ze smartfonem. Trzeba też uczciwie zaznaczyć, że korzystanie z niektórych smartwatchy bez ich połączenia z telefonem staje się na tyle mocno ograniczone, że posiadanie inteligentnego zegarka przestaje mieć sens.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź