Co to jest garsoniera?

0

Garsoniera to jest małe lokum powszechnie nazywane kawalerką. To niewielkie mieszkanie składające się z jednego pokoju połączonego z aneksem kuchennym. Jest przeznaczone przede wszystkim dla osób samotnych, mieszkających w pojedynkę.

Zastanawiasz się co to jest garsoniera? Garsoniera to jest z francuskiego „garçonière” czyli popularne mieszkanie kawalerskie, powszechnie nazywane kawalerką i to właśnie ta druga nazwa (w Polsce) – jest znacznie bardziej popularna. Pochodzi bowiem od kawalera – czyli osoby samotnej, singla, który mieszka sam. Aczkolwiek niewątpliwie nazwa garsoniera brzmi znacznie bardziej elegancko i podniośle. Niegdyś, w Polsce samotni mężczyźni nie mogli dostać większego mieszkania aniżeli jednopokojowe. Uważano bowiem, że skoro jest kawalerem – to wystarczy mu kawalerka. Miała to być zachęta to zawierania związków małżeńskich i zakładania rodziny.

Garsoniera – dla mało wymagających

Najpopularniejsza odpowiedź na pytanie co to jest garsoniera brzmi: jest to jeden pokój połączony z aneksem. Owy pokój pełni funkcję salonu, jadalni, sypialni, miejsca do pracy – a więc wszystko w jednym. Aneks kuchenny zajmuje minimum, znajdziemy tam z reguły podstawowe sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania, a więc lodówkę, kuchenkę gazową, ewentualnie kuchenkę mikrofalową. Łóżko jest zazwyczaj składne, by w ciągu dnia pełniło także funkcje sofy, na której można posiedzieć i odpocząć.

Garsoniera z reguły ma od 20 do 35 metrów. Nie posiada korytarza – wchodząc do mieszkania trafiamy bezpośrednio do pokoju bądź częściej – aneksu, w zależności od rozkładu. Znajdziemy tam także niewielkich rozmiarów łazienkę, aczkolwiek w starszym budownictwie są przypadki, że garsoniera jest wyposażona jedynie w malutką ubikację, więc nie ma żadnej wanny ani prysznica. W nowym budownictwie już to się jednak nie zdarza. W takich warunkach trudno jest z pewnością egzystować osobie posiadającą dużą ilość przedmiotów. Nie ma tu miejsca na niezliczoną ilość dodatków. W garsonierach przeważnie mieszkają samotni mężczyźni. Niektórzy żartobliwie mówią, że to dlatego, iż nie potrzebują tyle przestrzeni i tylu rzeczy co płeć piękna.

Garsoniera z balkonem czy bez?

Wyjaśniając co to jest garsoniera nie sposób nie wspomnieć o balkonie. Otóż sporadycznie garsoniera może mieć niewielki balkon, jednak z reguły jest go pozbawiona, ewentualnie zdarza się posiada niewielką barierkę, która jest umieszczona tuż za balkonowymi drzwiami. Dzięki temu łatwiej jest wywietrzyć mieszkanie, można coś powiesić itp.

Zdarza się, że garsoniera jest przedzielona ścianką działową. Niektórzy robią to, by uzyskać namiastkę dwupokojowego mieszkania. Mały metraż sprawia jednak, że nie jest to wygodne, a co za tym idzie niezbyt powszechnie stosowanie rozwiązanie. Garsoniera często kusi niższą ceną, dzięki czemu można kupić tanie mieszkanie w dogodnej lokalizacji.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/czy-garsoniera-dalej-jest-na-topie, zajmującej się kompleksowym sprawdzaniem dowolnej nieruchomości. Z homescanner kupisz nieruchomość bezpiecznie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź