Co to są espadryle?

0

Espadryle z przytupem wkradły się w ostatnich sezonach na salony. To wygodne buty, które można nosić do przeróżnych stylizacji. Uwielbiają je panie i panowie. Ze szczególnym upodobaniem noszą je mieszkańcy południowej Francji, Hiszpanii oraz Włoch.

Co to są espadryle?

Espadryle – to wygodne obuwie zazwyczaj na płaskiej podeszwie (można też znaleźć modele na koturnie), które nosi się letnią porą. Uznaje się je za lżejsze buty aniżeli np. trampki czy mokasyny, jednak nie tak lekkie jak klapki czy sandały. Jeszcze kilka sezonów temu w Polsce były sporadycznie spotykane, obecnie są modowym hitem i znajdziemy je zarówno w garderobach znających najnowsze trendy i ceniących wygodę panów, jak i pań.

Elementem, który wyróżnia espadryle spośród innych butów jest przede wszystkim podeszwa. Wykonana jest bowiem ze sznurka, plecionki jutowej bądź naturalnych traw. Stąd wzięła się właśnie ich nazwa – od słowa od słowa „espartogras”, co w języku hiszpańskim oznacza południowoeuropejską trawę stepową. To właśnie w tym kraju miała się narodzić moda noszenia tych butów. Górna część espadryli zrobiona jest zaś z naturalnego płótna, zazwyczaj lnianego lub bawełnianego, chociaż w ofercie niektórych producentów można znaleźć modele, gdzie używa się bardzo cieniutkiej i miękkiej skóry. Obecnie, by zwiększyć trwałość obuwia zdarza się, że podeszwa jest punktowo wzmacniana gumą.

Espadryle z założenia były butami wsuwanymi, jednak współcześnie niektórzy projektanci tworzą modele wiązane, jednak wciąż należą one do rzadkości. Dziś znaleźć też można fasony z zapięciem na kostce, a nawet z odkrytymi palcami.

Espadryle – znane od setek lat

Espadryle mają bardzo długą historię. Najstarszy znaleziony model można oglądać w hiszpańskiej Granadzie w tamtejszym muzeum archeologicznym i szacuje się, że ma on około 4 tys. lat! Niegdyś buty te należały do mało elitarnych, w XIII wieku mieli je nosić hiszpańscy chłopi. Oczywiście były robione ręcznie, przez ówczesnych rzemieślników. Potem jednak stawały się coraz popularniejsze, można je było zobaczyć na nogach kapłanów czy żołnierzy (trzeba wziąć pod uwagę, że modele sprzed kilkuset lat były znacznie trwalsze, niż te współczesne).

Mnóstwo wzorów i kolorów

Dawniej espadryle miały być przede wszystkim wygodne. Dopiero w latach ’50, gdy zaczęły je nosić gwiazdy Hollywood zadbano o bardziej wyszukane fasony. Jednak model bardzo elegancki i luksusowy pojawił się dopiero w 2013 r. za sprawą marki Chanel. Obecnie modne są modele w typowo letnich kolorach, jednolite, z haftami, naszywkami, ozdobnymi kamieniami, cekinami, a nawet w panterkę dla osób lubiących zwierzęce wzory. Rozstrzał cenowy jest bardzo duży, espadryle można już kupić za kilkadziesiąt złotych, jednak cena tych od znanych projektantów sięga nawet kilkuset złotych. Wejdź tu by zobaczyć espadryle

Espadryle nosi się na bosą stopę, nałożenie do nich skarpet, to niewątpliwie modowe foux pas. Obuwie bardzo dobrze wygląda w połączeniu ze spodniami odkrywającymi kostkę, szortami czy letnimi sukienkami. Nie powinno się ich zakładać, gdy pada deszcz – wówczas nie tylko przepuszczą wodę, ale i mogą się później rozklejać czy szybciej zniszczyć. Są to więc buty typowo na ładną pogodę.

Ogromna wygoda i uniwersalność

Zmieniały się wzory i kolory, ale z założenia espadryle miały być obuwiem bardzo wygodnym – i tak pozostało. Niektórzy mówią, że nosi się je niczym kapcie i coś w tym jest. Dzięki naturalnym materiałom, z których zostały wykonane stopa się nie poci, a ich noszenie staje się jeszcze bardziej komfortowe.

Mnóstwo różnych – bardziej i mniej klasycznych fasonów sprawia, że panie i panowie mogą nosić espadryle z powodzeniem zarówno na bardziej, jak i mniej oficjalne spotkania.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź