Co to jest softshell?

0

Odzież softshell cieszy się dużym zainteresowaniem współczesnego społeczeństwa. Aczkolwiek wciąż są ludzie, którzy nie wierzą dlaczego warto mieć ją w swojej garderobie. W tym artykule wytłumaczymy co to jest softshell.

Co to jest Softshell?

Softshell to określenie, które przypisuje się specjalnym tkaninom używanym do szycia ubrań, jednak nie takich, które nosi się na co dzień. Z tych nowoczesnych materiałów powstaje odzież turystyczna, sportowa, outdoorowa czy wspinaczkowa, a więc ta „do zadań specjalnych”.

Nazwa softshell pochodzi od angielskiego słowa „soft’, czyli delikatny, miękki i została stworzona jako odpowiedź na określenie „hardshell”, od ang. „hard”, co znaczy „twardy”, „mocny”. Ubranie hardshell to tzw. ubranie na cebulkę, gdy np. podczas wyprawy w góry zakładało się bieliznę termoaktywną, jakąś warstwę ocieplająca – bluzę czy polar oraz kurtki, które zwierają membranę i chroni przed deszczem oraz wiatrem. Tkaniny softshell zostały stworzone w taki sposób, by mogły zapewnić przynajmniej kilka tych właściwości jednocześnie. Dzięki odzieży z takich materiałów nie trzeba więc nakładać wielu ubrań. Minusem hardshell było bowiem to, że człowiek się pocił, dlatego koniecznie należało wymyślić jakąś alternatywę, właśnie tak powstała odzież softshell.

Trzeba jednak wiedzieć, że tkanina softshell jest oddychająca (należy zwrócić uwagę na to, by owe „oddychanie: wynosiło około 10 tys. h H2O/m2), chroni przed wiatrem, ale zazwyczaj nie zabezpiecza przed deszczem i wilgocią.

Odzież typu softshell – dla kogo?

Ubrania z tkanin softhell odprowadzają ciepło i chronią przed wiatrem, dlatego doskonale nadają się dla osób uprawiających sporty outdoorowe, np. wspinaczkę, jogging czy trekking. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dobra ochrona przed wiatrem. Do tego ubrania te są lekkie, co daje większy komfort uprawiania aktywności fizycznej. Obecnie można znaleźć modele ubrań, które dodatkowo mają wszytą warstwę izolującą, najczęściej jest to cienki polar.Wejdź tu by zobaczyć softshell

Jako, że tkanina softshell zazwyczaj nie posiada membrany, dlatego odzież z niej uszyta nadaje się do uprawiania sportów w dość sprzyjających warunkach pogodowych. O ile nie zaszkodzi niewielki deszcz, to przy ulewie można mieć pewność, że przemokniemy. Jako że to spory problem, coraz więcej producentów stara się jednak, by produkowana przez nich odzież softshell jednak chroniła przed wilgocią.

Jak nosi się ubrania softshell?

W przypadku odzieży softshell nie powinno nosić się kilku warstw ubrań, co mija się z celem. Dlatego tu nakłada się pod spód jedynie bieliznę termoaktywną lub zwykłą. Warstwa termoizolacyjna jest istotna, gdy na zewnątrz panują dość niskie temperatury.

Odzież wykonana z takiej tkaniny, by służyła jak najdłużej – powinna być odpowiednio impregnowana przy użyciu specjalnych preparatów, które dostępne są w specjalistycznych sklepach. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest przestrzeganie informacji na metce, jeśli chodzi o pranie. A czyszczenie jest konieczne, bowiem tkanina może się niejako zatykać, przez co nie będzie dobrze odprowadzała ciepła tak – jak powinna.

Softshell dla pań raczej nie różni od tego dedykowanego dla panów. Ubrania te mają jedynie inny nieco krój i kolorystykę. Powinny być idealnie dopasowane do sylwetki, jednak nie mogą być ani zbyt ciasne, by nie ograniczały ruchów, ani zbyt luźne.

Softshell w wersji hybrydowej?

Na rynku od kilku lat można znaleźć ubrania softshell w wersji hybrydowej. Ta nowość łączy w sobie klasyczne cechy softshell, ale dodatkowo znajdziemy tam membranę wszytką w kapturze i na ramionach, to znacznie podwyższa ochronę przed deszczem, przez co zarazem nie tracą swojej oddychalności i nie są cięższe. Taka odzież jest polecana dla osób, które stawiają na bardzo intensywną aktywność fizyczną nawet, gdy warunki pogodowe nie są najkorzystniejsze.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź