Co to jest onycholiza? Przyczyny onycholizy.

0

Onycholiza to odwarstwianie się płytki paznokciowej. Przyczynami onycholizy są m. in. infekcje, lekkie urazy czy choroby skóry. Szacunkowo onycholiza przytrafia się każdemu przynajmniej raz w życiu.

Co to jest onycholiza? Onycholiza, a więc odpadający, schodzący paznokieć, z reguły jest następstwem lekkich, niezbyt poważnych stłuczeń. Przyczyny onycholizy są różne. Zdarza się np. gdy mocno uderzymy o coś paznokciem, przytniemy palec, czy coś nam na niego upadnie. Dochodzi wówczas do uszkodzenia płytki paznokciowej, która po niedługim czasie zaczyna odwarstwiać się od łożyska. Pod paznokieć dostają się pęcherzyki powietrza, płytka robi się biała bądź żółtawa. Onycholiza może też być oznaką wielu chorób, uczulenia, a nawet ciąży.

Jakie są przyczyny onycholizy?

Najczęstsze przyczyny onycholizy to urazy, aczkolwiek zdarza się też, że nieprawidłowa pielęgnacja i źle wykonany manicure powodują tę właśnie dolegliwość. Wystarczy, że paznokieć jest opiłowany bądź obcięty za mocno lub zbyt intensywnie czyściliśmy go pilniczkiem. Onycholiza często spotyka też panie, które wykonują paznokcie akrylowe, żelowe lub hybrydy. Jeśli akryl, żel czy lakier nie jest odpowiednio utwardzony – może dojść do uczulenia, które objawia się odstawaniem paznokcia.

Onycholiza paznokcie

Problem może pojawić się też podczas podważania czegoś płytką paznokciową. Zauważono, że onycholiza częściej spotyka panie, które mają długie pazurki, którymi np. często i długotrwale uderzają o twarde nawierzchnie (może to być np. klawiatura monitora).

W przypadku paznokci u stóp problem jest często spowodowany zbyt ciasnym obuwiem, który je uciska, powodując, że zaczynają się odwarstwiać. Także wysokie obcasy mogą przyczynić się od onycholizy, bowiem wówczas często na palcach i poniekąd paznokciach opiera się cały ciężar.

Schodzenie paznokci może też być następstwem antybiotykoterapii. Problem ten często pojawia się też po stosowaniu leków na trądzik, preparatów moczopędnych oraz chemioterapii. Onycholiza występuje też w wyniku infekcji grzybicznej. Jest to też jeden z objawów niektórych chorób, np. atopowego zapalenia skory, cukrzycy, liszaja płaskiego, pelagry, wyprysku kontaktowego a nawet łysienia plackowatego. Wiedząc co to jest onycholiza i jakie są przyczyny onycholizy, warto dowiedzieć się, jak wygląda jej leczenie.

Jak leczyć onycholizę?

Gdy pojawia się onycholiza należy chronić paznokieć przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Trzeba też go krótko obciąć i udać się do dermatologa, który określi przyczynę dolegliwości i jeśli zajdzie potrzeba – podejmie odpowiednie leczenie.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź