Co to jest guarana?

0

Co to jest guarana? Guarana to egzotyczna roślina, pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Guarana doskonale wpływa na pamięć i potencję. Może być także stosowana podczas odchudzania. Zawiera więcej kofeiny niż kawa.

Guarana nazywana jest również paulinią, ciernioplątem lub gwaraną. Guarana jest to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Każdy element rośliny znalazł zastosowanie w lecznictwie ludowym, aczkolwiek to właśnie nasionom guarany przypisuje się właściwości lecznicze. Są one bardzo bogate w kofeinę.

Jak działa guarana?

Od wieków w niektórych zakątkach świata pije się sproszkowaną guaranę, którą zalewa się wodą. Napój ten docenia się przede wszystkim za to, że dodaje energii, pobudza, zmniejsza uczucie głodu oraz lekko rozgrzewa. Guarana jest też stosowana w niektórych preparatach na ból głowy. Najbardziej znana definicja guarany to jednak ta mówiąca o działaniu tej rośliny w zgubieniu zbędnych kilogramów. Kofeina zawarta w guaranie zwiększa bowiem spalanie tkanki tłuszczowej. To zaś wpływa na szybszą redukcję masy. Należy jednak pamiętać, że żadni eksperci i badacze tego nie potwierdzili. Mimo to, gwarana znajduje się w wielu suplementach diety na odchudzanie.

Guarana

Przed wiekami zaczęto sięgać po guaranę, bowiem odkryto, że pobudza pamięć i pozytywnie wpływa na koncentrację. A wszystko dzięki zawartym w guaranie substancjom takim jak kofeina, teofilina i teobromina, które stymulują układ nerwowy. Najsilniej działa oczywiście kofeina, która niweluje zmęczenie, przez co umysł staje się bardziej rześki i co za tym idzie – chłonny. Ponadto wydziela się hormon szczęścia i adrenalina. Warto więc sięgać po guaranę w czasie zwiększonej aktywności fizycznej oraz ciężkiej pracy umysłowej.

W charakterystyce guarany nie można pominąć kolejnej cennej właściwości tej rośliny – chodzi o to, że działa ona antybakteryjnie i grzybobójczo.

Guarana spożywana w zbyt dużych ilościach może nieść ze sobą skutki uboczne. W dużej mierze z powodu dużej zawartości kofeiny, której nie powinno się spożywać dziennie więcej niż 350-400 g. Guarana może więc doprowadzić do bezsenności, arytmii, problemów żołądkowych i pobudliwości.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź