Co to jest franczyza? Kim jest franczyzobiorca i franczyzodawca?

0

Franczyza to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć sprawdzony biznes, a brakuje im dobrego pomysłu. Franczyzobiorca jest właścicielem swojej firmy, ale nie może nią zarządzać tak samo, jak autorskim pomysłem.

Franczyza to prowadzenie własnej działalności pod logiem już istniejącej marki. Osoby, które szukają inspiracji i sprawdzonego pomysłu na założenie działalności gospodarczej mogą zdecydować się na franczyzę. Jak określa definicja, franczyza polega na nawiązaniu współpracy z już istniejącą, często dużą i znaną marką i prowadzenie swojego biznesu właśnie pod jej szyldem.

Co to jest franczyza?

Franczyza to przede wszystkim świetny pomysł dla ludzi, którzy chcą skorzystać z pomocy mentora i mieć od razu znaną firmę, bez konieczności inwestowania w reklamę. Co to jest franczyza? – definicja franczyzy mówi jasno, iż zawsze należy pamiętać, że zyski są obopólne a franczyzodawca nie jest filantropem i należy mu się część przychodów.

Zalety franczyzy i wady.

Franczyza to świetna opcja na sprawdzony biznes. Franczyzobiorca czerpie ze sprawdzonego pomysłu oraz bardzo dużej pomocy franczyzodawcy. Kupuje coś, co wie, że się przyjęło i sprawdziło na rynku. Bardzo często rozpoznawalne logo jest już gwarantem sukcesu i nie ma konieczności wydawania fortuny na reklamę, a to bardzo ważne. Warto wiedzieć, iż franczyzobiorca ma zapewnioną także odpowiednią pomoc w wystartowaniu i prowadzeniu biznesu oraz pełen pakiet szkoleń. Kolejnym atutem jest fakt, iż franczyza często nie wymaga dużego wkładu finansowego, jest on z reguły sporo mniejszy niż w przypadku własnego pomysłu. Plusem jest także to, iż często franczyzodawca oferuje dużo lepsze warunki współpracy z dostawcami bądź kontrahentami, bowiem dotyczą one całej sieci.

Franczyza mapa

Co ma z tego franczyzodawca? Przede wszystkim rozwija swoją markę, która staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Wielu franczyzobiorców (zależy to od umowy) dzieli się z nimi zyskami.

Wadą franczyzy jest głównie to, że franczyzobiorca musi płacić dla franczyzodawcy z góry określony procent bądź kwotę. W przypadku startującego biznesu, w natłoku opłat i inwestycji, może to być nie lada problem. Wiedząc co to jest franczyza można wywnioskować, że nieco ogranicza swojego właściciela. Nie jest on bowiem tak decyzyjny, jak w przypadku autorskiego biznesu. Nie może dobrowolnie wprowadzać swoich innowacji, często nawet nie może sam przestawić krzesła czy fotela w inne miejsce, bowiem wszystkie punkty danej sieci mają wyglądać tak samo. Franczyzobiorca również musi się liczyć z tym, że to on ponosi odpowiedzialność za złe decyzje marki, z którą współpracuje.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź