Co to jest dieta bogatoresztkowa czyli dieta wysokobłonnikowa?

0

Co to jest dieta bogatoresztkowa? Dieta ta, nazywana również dietą wysokobłonnikową, jest sposobem odżywiania dedykowanym przede wszystkim osobom mającym raka jelita grubego, zespół jelita drażliwego oraz zaparcia. Zapobiega rozwojowi różnych innych chorób, np. miażdżycy oraz cukrzycy.

Co to jest dieta wysokobłonnikowa?

Dieta bogatoresztkowa, a więc dieta wysokobłonnikowa, charakteryzuje się przede wszystkim wysoką zawartością polisacharydów roślinnych (więcej niż w normalnej diecie), które nie są trawione w przewodzie pokarmowym. Chodzi oczywiście o takie składniki jak: lignina, pektyny, hemiceluloza czy błonnik. Jak wynika z różnych badań i opinii specjalistów, zdrowy człowiek nie powinien w swojej diecie przyjmować więcej niż 40 g polisacharydów. Dla porównania – w diecie bogatoresztkowej jest ich nawet 70 g.

Jak działa dieta bogatoresztkowa?

Na czym polega dieta bogatoresztkowa? Ten rodzaj diety bazuje przede wszystkim na spożywaniu produktów bogatych w błonnik. Jest to podstawa, którą należy brać pod uwagę podczas komponowania swojego menu. Powinny się w nim znaleźć: ryż brązowy, ciemne pieczywo, grube kasze oraz suszone owoce – najlepiej śliwki. Co ciekawe, definicja diety bogatoresztkowej wyraźnie mówi o tym, by nie dogotowywać warzyw, kasz i makaronów. Dlaczego? Otóż w niedogotowanych produktach zostaje więcej błonnika oraz innych składników ważnych dla zdrowia. Błonnik znajdziemy również w warzywach i surowych owocach. Wysoką zawartość polisacharydów mają rośliny strączkowe, więc w przypadku tej diety można zjadać ich nawet kilogram w ciągu dnia.

Suszone owoce

Dieta wysokobłonnikowa wymaga także pewnych wyrzeczeń. Stosując ją, należy przede wszystkim wyeliminować produkty wysokotłuszczowe. Jedynie raz na jakiś czas można pozwolić sobie na niewielką ilość twarogu bądź plasterek żółtego sera. Nie zaleca się także jedzenia wielu jajek. Osoba będąca na diecie bogatoresztkowej musi zrezygnować z potraw smażonych. Warto zaś postawić na drób i inne chude mięsa. Dieta bogatoresztkowa (wysokobłonnikowa) wiąże się również z rezygnacją z wszelkiego rodzaju słodyczy oraz cukru. Trzeba także unikać wysokoprzetworzonych dań i potraw, które często są kaloryczne. Z kolei mocną herbatę lepiej zastąpić ziołowymi naparami.

Trzeba pamiętać o tym, że dieta bogatoresztkowa musi być wprowadzana stopniowo. Organizm musi się bowiem przyzwyczaić do spożywania większej ilości błonnika niż zazwyczaj. W innym przypadku mogą pojawić się efekty uboczne np. wzdęcia czy biegunka.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź