Co to jest czarnuszka? Jakie właściwości ma czarnuszka?

0

Czarnuszka jest rośliną, którą stosuje się zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni. Nasiona czarnuszki mogą być pomocne w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Są przydatne także w walce z trądzikiem i problemami skórnymi.

Czarnuszka, a dokładniej – czarnuszka siewna – rośnie w Azji Zachodniej oraz Europie Południowo-Wschodniej. Roślina ma niebieskie bądź białe kwiaty, a jej owoce zawierają nasiona w kolorze czarnym. To właśnie ich właściwości zdrowotne są znane i doceniane od tysiącleci przez całą ludzkość. Mówi się, że poznali je nawet starożytni, którzy używali ich do leczenia wielu chorób.

Jakie właściwości ma czarnuszka?

Badania potwierdzają, że czarnuszka ma doskonały wpływ na zdrowie człowieka. Warto wiedzieć co to jest czarnuszka, żeby umieć wykorzystać jej prozdrowotne właściwości. Roślina z pewnością działa przeciw wrzodom. Roślina ta chroni bowiem błonę śluzową żołądka, a także pomaga w jej regeneracji. Można po nią sięgać także podczas przyjmowania leków, bowiem chroni wątrobę i nerki przed ich niekorzystnym, toksycznym działaniem. Czarnuszka jest również bardzo pomocna w zwalczaniu różnych schorzeń alergicznych, np. atopowego zapalenia skóry, astmy, egzemy. Powinni po nią sięgać także ci, którzy mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub pasożyty.

Czarnuszka, a dokładniej zawarte w niej związki, pomagają w walce z nowotworami. Jak wykazują najnowsze badania, nasiona czarnuszki mogą być pomocne w leczeniu białaczki, raka piersi, okrężnicy, wątroby, prostaty, krtani oraz płuc.

Nasiona czarnuszka

W medycynie niekonwencjonalnej czarnuszka jest stosowana podczas leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Pomaga w zwalczeniu uciążliwego kataru siennego. Okazuje się, że czarnuszka jest skuteczniejsza niż wiele popularnych leków, które dodatkowo mogą powodować skutki uboczne.

Poleca się również sięganie po czarnuszkę, gdy pojawia się kaszel oraz zapalenie oskrzeli. Dzięki zawartych w nasionach olejkach eterycznych rozszerzają się oskrzela, co usprawnia ich pracę.

Nasiona czarnuszki doskonale sprawdzają się także w kuchni. Niektórzy porównują ją do pieprzu, inni wyczuwają muszkatołowo-korzenną nutę. Nasiona rośliny doskonale sprawdzają się w potrawach z delikatnego mięsa – drobiu oraz jagnięciny. Czarnuszka może też być stosowana z marynatami oraz sałatami, a wiele osób lubi jeść ją z pieczywem i twarogiem.

Wiedząc co to jest czarnuszka i jakie ma właściwości, można bez problemu stosować ją zarówno jako zamiennik leków, jak i świetną, aromatyczną przyprawę w kuchni.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź