Co to jest borelioza? Charakterystyka boreliozy.

0

Co to jest borelioza? Borelioza to jest choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Objawy mogą więc wystąpić po ukąszeniu kleszcza, choć to nie kleszcz bezpośrednio przyczynia się do wystąpienia tej dolegliwości.

Co to jest borelioza?

Borelioza to jest choroba zakaźna, jednak zarazić się można tylko od wspomnianego wcześniej kleszcza. Definicja boreliozy określa ją jako tzw. chorobę z Lyme bądź krętkowicę kleszczową. Co ciekawe, diagnozuje się ją zaledwie od lat ’80 XX wieku, a więc stosunkowo od niedawna. Dolegliwość ta może wystąpić po ukąszeniu zakażonego kleszcza, który jest nosicielem krętków Borrelia. Aby się upewnić, że nie doszło do zakażenia, zawsze po wyjęciu kleszcza powinno się wykonać profilaktyczne badania. Dzięki temu szybko możemy rozpocząć odpowiednią antybiotykoterapię. Późniejsze wykrycie choroby daje duże prawdopodobieństwo, że leczenie będzie mniej – bądź nawet całkowicie – nieskuteczne.

Jak objawia się borelioza?

Sama wiedza dotycząca tego, co to jest borelioza, to za mało do skutecznego rozpoznania choroby. Ważniejszym jest wiedzieć, jakie są jej objawy. Symptomy boreliozy mogą się pojawić w przypadku, gdy doszło do zakażenia. Zazwyczaj pierwsze z nich zaczynają się już kilka dni po ukąszeniu kleszcza. Najczęściej występują objawy skórne, a dokładniej – pojawia się rumień wędrujący, czyli niewielkie, z reguły kilkucentymetrowe zaczerwienienie. Zdarza się, że miejsce wystąpienia rumienia boli, gdy je dotykamy, a masując je opuszkami palców czujemy, że jest nieco cieplejsze i lekko wypukłe. Często rumień od środka jest nieco jaśniejszy.

Borelioza nierzadko ma też objawy grypopodobne. Jeśli więc zauważymy je kilka dni po ukąszeniu kleszcza, należy udać się do lekarza. Po kilku tygodniach mogą wystąpić też tzw. objawy wtórne, a więc zaburzenia kardiologiczne, neurologiczne oraz zapalenie stawów.

Kleszcz

Borelioza przewlekła.

Definicja boreliozy jasno określa, że jeśli choroba nie została zbyt wcześnie wykryta i nie podjęto odpowiedniego leczenia, może mieć postać przewlekłą. Co to jest borelioza przewlekła i jak się objawia? Można ją poznać po tym, że u chorego występują najczęściej: gorączka, dreszcze oraz tiki mięśniowe. Sztywnieją również stawy, boli nas gardło i głowa. Zdarza się też, iż osoba chora ma problemy z mówieniem, występuje brak orientacji przestrzennej, paraliż mięśni oraz podwójne widzenie.

Jeśli dojdzie do neuroboreliozy (borelioza układu nerwowego) to objawy mogą wystąpić nawet kilka lat po ukąszeniu. Do objawów neuroboreliozy należą m. in. przeczulice, bóle korzonkowe, drżenia mięśni, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, problemy z pamięcią i uczucie otępienia.

Wiedza na temat tego co to jest borelioza oraz jakie są jej objawy może uratować nam zdrowie, a nawet życie. W szczególności osoby mieszkające blisko lasu lub przebywające często na świeżym powietrzu powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka zakażenia boreliozą. Warto po każdej wyprawie do zalesionego miejsca dokładnie obejrzeć swoje ciało, a po ukąszeniu kleszcza oddać go do laboratorium, by sprawdzić, czy był zakażony. Choć borelioza to choroba, którą można leczyć antybiotykami, jest to proces żmudny i długotrwały. Możemy tego uniknąć dzięki odpowiedniej prewencji i profilaktyce.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź