Co to jest autyzm? Jak go rozpoznać?

0

Co to jest autyzm? Autyzm to jest specyficzne zaburzenie dotykające dzieci w wieku rozwojowym. Czas diagnozowania w przypadku autyzmu ma ogromne znaczenie w późniejszym spowolnieniu lub zatrzymaniu postępu zaburzenia. Warto więc wiedzieć jak rozpoznać autyzm.

Co to jest autyzm?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje autyzmu – psychologiczny oraz atypowy. Niektórzy zaliczają do tej grupy także inne zaburzenia, których objawy są podobne do autyzmu – np. zespół Aspergera. Technicznie zaburzenia te są do siebie jedynie zbliżone i nie powinno się kwalifikować ich do jednej kategorii. Zespół Aspergera jest bowiem łagodniejszą odmianą autyzmu, a dzieci cierpiące na to zaburzenie cechują się lepszym przystosowaniem społecznym niż u autystyków.

Co to jest autyzm? Powszechnie uważa się, że autyzm to zaburzenie spotykane wśród dzieci, które mają problem z nawiązaniem kontaktu z innymi ludźmi i otoczeniem oraz szeroko rozumianym przystosowaniem społecznym. Warto jednak wiedzieć, że często dwoje dzieci mających autyzm może się między sobą skrajnie różnić. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, czy istnieje jedna prawdziwa definicja autyzmu.

Autyzm dziecięcy

Jak rozpoznać autyzm? Choć ciężko jednoznacznie wyjaśnić co to jest autyzm, to o objawach autyzmu mówi się zazwyczaj w odniesieniu do najmłodszych. Dzieci z autyzmem mają dość typowe objawy. Trudności sprawia im nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi, w niektórych przypadkach nie rozwija się wcale mowa. Są też sytuacje, gdy chory tworzy swój własny, np. oparty na gestach, system komunikacji. Osoby mające autyzm wielokrotnie nie potrafią wyrażać oraz rozumieć emocji. Zdarza się, że są niejako zobojętnieni na to, co dzieje się wokół nich.

Pacjenci z autyzmem często potrzebują też pewnej regularności, nie lubią zmian. Akceptują jedynie rutynę. Autyzm dziecięcy najczęściej diagnozuje się u dzieci pomiędzy 2 a 4. rokiem życia.

Autyzm dziecko

Autyzm atypowy

Co to jest autyzm atypowy? Definicja autyzmu atypowego określa, że ten rodzaj, tak samo jak autyzm dziecięcy, objawia się już przed skończeniem 4. urodzin. Charakteryzuje się różnymi odchyleniami, które nie pasują do autyzmu dziecięcego. Zaburzenie to jest na tyle skomplikowane, że właściwie nie istnieje definicja autyzmu tego rodzaju, bowiem za każdym razem może on wyglądać zupełnie inaczej. Chorobę tę może więc stwierdzić psychiatra, który będzie przez dłuższy czas obserwował pacjenta i jego zachowania.

Przyczyna autyzmu

Mimo wieloletnich badań wciąż nie ma stuprocentowej pewności, co przyczynia się do powstania autyzmu. Za jego główną przyczynę uznaje się genetykę. Badania pacjentów mających autyzm wykazały nieprawidłowości w niektórych rejonach mózgu, które mogły powstać właśnie we wczesnym etapie rozwoju płodu. Definicja autyzmu jest dość szeroka, jednak warto poznać podstawowe jej zagadnienia, aby wiedzieć jak rozpoznać autyzm u dziecka.

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź