Co to jest astygmatyzm?

0

Co to jest astygmatyzm? Astygmatyzm to jest rodzaj zaburzeń wzroku. Wiedza na czym dokładnie polega jest bardzo istotna, gdyż odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala zniwelować objawy astygmatyzmu. Zobacz, jak rozpoznawać astygmatyzm.

Co to jest astygmatyzm?

Wada wzroku, jaką jest astygmatyzm charakteryzuje się tym, iż osoba chora ma niewyraźny i nieco zamglony obraz zmieniający się w różnych osiach. Wada ta jest korygowana najczęściej odpowiednio dobranymi okularami, rzadziej soczewkami. W niektórych przypadkach można ją wyleczyć laserem. Aby umieć zdiagnozować tę wadę wzroku warto dowiedzieć się co to jest astygmatyzm i jak się przejawia.

Jak powstaje astygmatyzm?

W oku zdrowym, odpowiednio zbudowanym, promienie światła skupiają się na siatkówce w jednym punkcie. Astygmatyzm ma to do siebie, że wiązka promieni, które wpadają do oka w wyniku nieprawidłowości (krzywizn) skupiają się nie w jednym, a w dwóch punktach. To zaś sprawia, że obraz staje się nieostry, często trochę rozmyty. Astygmatyzm jest w większości spowodowany nieregularnym kształtem rogówki. Drugim, aczkolwiek niezwykle rzadkim powodem pojawienia się tej wady wzroku, jest nieodpowiedni kształt soczewki – z reguły jest to wada wrodzona. W tym drugim przypadku może dojść do rozwinięcia się zaćmy. Wiedząc, co to jest astygmatyzm, znacznie łatwiej rozpoznać jego objawy.

Objawy astygmatyzmu

Jak astygmatyzm daje o sobie znać? Kiedy wiadomo, że mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością? Choroba ta objawia się lekko zamglonym i niewyraźnym obrazem – zarówno, gdy patrzymy na coś z daleka, jak i bliska. Pojawiają się też: mrużenie, tarcie oczu, bóle głowy (zazwyczaj czołowe) oraz przekrzywianie głowy. Co ciekawe, astygmatyzm może mieć różne nasilenie, w przypadku lekkiego – zazwyczaj osoba chora częściej mruga oczami chcąc wyostrzyć widziany obraz. Astygmatyk często widzi rzeczy nieco inaczej, np. gwiazdy dostrzega jako plamki, z kolei linie proste wydają mu się być przekrzywione. Ma też trudność z widzeniem jednocześnie kilku poziomych czy pionowych linii. Astygmatyzm zazwyczaj jest diagnozowany do 3. roku życia – a przynajmniej powinien być, bowiem późne wykrycie i zbagatelizowanie tej choroby może spowodować późniejsze niedowidzenie.

Foropter badanie astygmatyzmu

Astygmatyzm – diagnoza

Wiedząc co to jest astygmatyzm i rozpoznając tę wadę u siebie, koniecznie trzeba udać się do okulisty, który potwierdzi bądź wykluczy tę dolegliwość. Lekarz używa w tym celu m.in. keratoskopu, czyli krążka z okręgami w kolorze białym oraz czarnym. Specjalista obserwując ich odbicie w oku może już zauważyć pewne nieprawidłowości.

Astygmatyzm jest niestety dość dokuczliwy, dlatego musi być korygowany specjalnie dobranymi okularami, które mają szkła cylindryczne. W niektórych przypadkach można też wykonać zabieg laserowy (np. w przypadku, gdy niezborność jest rogówkowa).

Nawiążemy współpracę z Autorami, zobacz szczegóły.
Podziel się.

Zostaw odpowiedź